„Dzieci potrafiÄ… same dać sobie radÄ™ z wieloma rzeczami.
Same, ale nie osamotnione. PotrzebujÄ… ojca i matki,
którzy w nie wierzÄ… nawet wtedy, gdy nikt już w nie nie wierzy.”
Jesper Juul

W naszej Chmurce mijajÄ… kolejne dni adaptacji. Dni te bywajÄ… mniej lub bardziej burzliwe. Zazwyczaj jednak bardzo szybko wychodzi sÅ‚oÅ„ce…
​
Pierwsze pytania, jakie padają na naszych spotkaniach z rodzicami, zazwyczaj dotyczą adaptacji. Ile trwa? Czy mogę być z dzieckiem w sali? Ile czasu przeznaczyć?
​
Odpowiadamy nastÄ™pujÄ…co…
​
TydzieÅ„ to minimalny czas, który rodzic powinien przeznaczyć na adaptacjÄ™. Przez nastÄ™pne dni również możesz przebywać z dzieckiem w Chmurce. Dostosowujemy siÄ™ przede wszystkim do indywidualnych potrzeb dziecka. Warto pamiÄ™tać, że adaptacja to proces, którego nie możemy pominąć i sÅ‚uży on nam wszystkim! Jest to czas na bezpieczne budowanie relacji i zaufania w obecnoÅ›ci rodzica. Nie chodzi nam o to, aby dziecko „przyzwyczaiÅ‚o siÄ™” do chodzenia do żłobka, bo „nie ma wyjÅ›cia”. Naszym wspólnym celem powinno być to, aby dziecko poczuÅ‚o siÄ™ bezpiecznie i komfortowo. Pierwsze dni dziecka z rodzicem w Chmurce to dla opiekunek dobry moment na poznanie Waszych przyzwyczajeÅ„. W czasie pierwszych dni adaptacji mamy też możliwość dostrzeżenia sposobu komunikowania potrzeb przez dziecko. Co pozwoli nam lepiej odpowiadać na jego potrzeby w późniejszym czasie.
W kolejnych dniach proponujemy, aby rodzic staraÅ‚ siÄ™ wycofywać i dawaÅ‚ opiekunkom wiÄ™kszÄ… przestrzeÅ„. Nie oznacza to jednak, że na tym etapie musisz wyjść z sali! Postaraj siÄ™ jednak trzymać na uboczu. Zajmij siÄ™ książkÄ… lub odpisz na maila w kÄ…ciku naszego pokoju dziennego. W tym czasie my postaramy siÄ™ przejąć opiekÄ™ nad Twoim dzieckiem. Z czasem gdy wszyscy wspólnie zauważymy, że dziecko czuje siÄ™ już bezpiecznie w naszym towarzystwie, rodzic może podjąć próbÄ™ pozostawienia dziecka pod naszÄ… opiekÄ…. PoczÄ…tkowo być może tylko na kilkanaÅ›cie minut. Z czasem na dÅ‚użej. Istotne jest to aby nie wymykać siÄ™ dziecku i dać mu jasny komunikat. Nie wychodź bez pożegnania! PamiÄ™taj, że każda adaptacja może przebiegać inaczej. Nie porównujmy siÄ™ z innymi. Nie narzucajmy presji i akceptujmy wachlarz pojawiajÄ…cych siÄ™ emocji. Zadbamy nie tylko o dziecko, ale i o siebie.
Rodzicu Twoje emocje są tak samo ważne jak emocje dziecka!
Co może pomóc w procesie adaptacji? Trzy głębokie wdechy, dużo cierpliwoÅ›ci i spokoju – opcja dla rodzica :) Ulubiona przytulanka lub kocyk – opcja dla dziecka. Poza tym rozmawiaj z dzieckiem o nowym miejscu. Opowiadaj jak najwiÄ™cej. Czytajcie książeczki o tej tematyce. Dzieci rozumiejÄ… o wiele wiÄ™cej, niż nam siÄ™ wydaje. Spacerujcie w pobliżu naszego punktu opieki. Wykorzystaj każdy moment na przekazywanie dziecku pozytywnych sygnaÅ‚ów dotyczÄ…cych nowej sytuacji. W procesie adaptacji ważne jest, aby nie przekazywać dziecku swojej niepewnoÅ›ci, strachu i paniki! Nie straszymy dzieci – „Jak bÄ™dziesz pÅ‚akaÅ‚, to po Ciebie nie przyjdÄ™”. Nie wywierajmy presji – „Mam nadziejÄ™, że nie bÄ™dziesz pÅ‚akaÅ‚”. Nie zawstydzamy – „Taki duży, a pÅ‚acze”. Postarajmy siÄ™ w tym czasie nie wprowadzać w życie dziecka innych wiÄ™kszych zmian. Odstawienie smoczka czy odpieluchowanie w tym okresie to może być „za dużo”. Przekonacie siÄ™, że z czasem bÄ™dzie lepiej. Być może wasz maluch caÅ‚kiem szybko bÄ™dzie w stanie nawiÄ…zać relacjÄ™ z opiekunkami i innymi dziećmi. A może nawet zdoÅ‚a zasnąć w naszej chmurkowej poÅ›cieli…
​
Pamiętaj, że zawsze służymy wsparciem i radą! :)
​
​